post title
  • 309 View
  • Nov 27, 2021
  • PHP

PHP: PDO Veritabanından Toplu Veri Çekme ve Yazdırma

Bugün sizlere PHP veritabanından veri çekme ve yazdırma konusunda bilgi vereceğiz. Bildiğimiz üzere PHP, web tabanlı programlama dilidir. İnternet üzerindeki sitelerin çok büyük bir kısmı PHP dili ile yazıldığından dolayı popüler bir dildir.

PHP üzerinde veri çekebilmek için öncelikle bir veritabanına ihtiyacımız var ve veritabanı bağlantısı yapmaya ihtiyacımız var. Eğer veritabanı bağlantımız için gerekli olan kodları yazmışsak ve veritabanı bağlantımız yapılmışsa, gerisi çok kolay olacaktır. 

Öncelikli olarak yapmamız gereken ilk şey, tablomuzu seçerek işe başlamaktır. Ardından tablomuzu foreach döngüsüne alarak, hangi sütunu çekmek istiyorsak, sütunumuzu veya birden fazla sütunumuzu çekebileceğiz.  Aşağıdaki kodda örneğini göstereceğiz. 

Eğer bir sütundaki verinin eşit olduğu satırları almak istiyorsak, şart sütunumuzun adını girerek eşitlemesini istediğimiz veriye eşitleyeceğiz, eşitleme işlemini “execute” kısmında bulunan “array” dizisinin içinde gerçekleştireceğiz.

 $veri = $db -> prepare(“select * from tablo_adi where id = ?”); 
 $veri -> execute(array(“aranacak_deger”));

veya veri çekerken bir şartınız yoksa;

 $veri = $db -> prepare(“select * from tablo_adi ”); 
 $veri -> execute();

kodunu kullanarak veriyi çekebilirsiniz. Son olarak bir alt satıra geçerek “foreach” döngüsünü kullanarak verimizi yazdıracağız;

foreach($veri as $dizi_verisi){

echo $dizi_verisi[‘sutun_adi1’];
echo $dizi_verisi[‘sutun_adi2’];

}

Yukarıdaki kodda, ”sutun_adi1” yazılan kısımda, sütun adımızı girerek hangi sütunları çekmek istiyorsak aynı işlemi uygulamalıyız. 

Foreach döngüsü, veritabanındaki tüm verilerin gelmesine yardımcı olur ve tüm veriler gelene kadar dönmeye devam eder. Veri bittiğinde durur. PHP veritabanından veri çekme ve yazdırma işlemi işte bu kadar basit!

Daha fazlası için sitemize abone olabilir ve isteklerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.